Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VU Leds Mapping... - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Κοιτώντας τον κώδικα στο αρχείο xml (που δημιουργεί το custom mapping), παρατήρησα (εάν δεν κάνω λάθος) ότι η λειτουργία των (π.χ. master) VU Leds “βασίζεται” σε ένα ποσοστιαίο volume. Κοινώς, όταν η ένταση βρίσκεται στο a% θα ανάβει το 1ο led, όταν η ένταση βρίσκεται στο b% θα ανάβει το 1ο + 2ο led, κ.ο.κ.

Δυστυχώς, δεν έχω μπροστά μου αυτή την στιγμή το αρχείο xml, ώστε να κάνω copy-paste τον κώδικα και να είμαι πιο σαφής…

Όπως και να έχει, εάν ισχύει αυτό που έγραψα, όπως το έγραψα, το βασικό ερώτημα είναι:

Το 100% του volume, αντιστοιχεί στα 0dB?

Εάν ισχύει αυτό, τότε η “αντιστοίχιση” (mapping) στα VU Leds του controller (π.χ. DN6000 MkII) δεν είναι σωστή (τουλάχιστον με βάση τα άνωθεν). Διότι στον mapper, το 100% αντιστοιχεί στο peak led (> +10dB) του controller…
 

Posted Wed 16 Mar 16 @ 7:20 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
αυτό που βλέπω στο μαπερ είναι διαφορετικό από τα λεγόμενα σου


<map value="VU_METER_4" action="get_level & param_bigger 1% ? on : off"/>
<map value="VU_METER_5" action="get_level & param_bigger 15% ? on : off"/>
<map value="VU_METER_6" action="get_level & param_bigger 30% ? on : off"/>
<map value="VU_METER_7" action="get_level & param_bigger 45% ? on : off"/>
<map value="VU_METER_8" action="get_level & param_bigger 59% ? on : off"/>
<map value="VU_METER_9" action="get_level & param_bigger 73% ? on : off"/>
<map value="VU_METER_PEAK" action="get_level & param_bigger 87% ? on : off"/>
 

Posted Wed 16 Mar 16 @ 10:57 am
Ναι, αυτός ακριβώς είναι ο κώδικας για τον οποίο αναφέρθηκα και δεν γνωρίζω εάν τον "μετέφρασα" σωστά, γι αυτό και ρώτησα...

Π.χ αναφέρει: <map value="VU_METER_PEAK" action="get_level & param_bigger 87% ? on : off"/>. Αυτό το 87% που "αντιστοιχεί"?
 

Posted Wed 16 Mar 16 @ 11:00 am
Phantom???
 

Posted Thu 17 Mar 16 @ 7:44 am
Το 100% της έντασης στο VirtualDj αντιστοιχεί στα 0db σαν ψηφιακό σήμα που στέλνεται στην κάρτα ήχου. Όμως το πως αυτό μεταφράζεται σε ένταση στην κάθε κάρτα ήχου είναι διαφορετικό, καθώς διαφορετικό είναι και πως μετράνε τα vu-meters κάθε κονσόλας (τόσο από άποψη κλίμακας όσο και από άποψη αν μετράνε dbV ή dbU, και σε τι "παράθυρο" κάνουν υπολογισμό)
Χωρίς να μπω σε πολλές τεχνικές λεπτομέρειες το να ταιριάξουν τα "software" με τα "hardware" vu-meters στις κονσόλες που είναι υβριδικές απαιτεί διαφορετικό και αρκετά επίπονο καλιμπράρισμα για κάθε κονσόλα χωριστά.
Έτσι επιλέξαμε τα Vu-meters να δείχνουν την ένταση του ψηφιακού σήματος του software "αδιαφορώντας" για την σχέση τους με τα αντίστοιχα hardware vu-meters. Μην ξεχνάς εξάλλου οτι στον ψηφιακό κόσμο ένα vu-meter δεν έχει ποτέ θετικές τιμές. Κάθε θετική τιμή είναι "clip"
Αν θες τα 0db ψηφιακού σήματος να είναι 0db και στην ένδειξη της κονσόλας αυτό γίνεται. Αλλά τα υπόλοιπα vu leds πάνω από τα 0db δεν θα ανάψουν ποτέ. Έτσι, θα έχεις μεν ένα σωστό "ψηφιακό" metering που στην πράξη δεν θα σημαίνει τίποτα, μικραίνοντας ταυτόχρονα και την κλίμακα/ανάλυση των VU (λιγότερα διαθέσιμα leds για την ίδια ένταση)
 

Posted Thu 17 Mar 16 @ 9:21 am
Χμ…

PhantomDeejay wrote :
Το 100% της έντασης στο VirtualDj αντιστοιχεί στα 0db σαν ψηφιακό σήμα που στέλνεται στην κάρτα ήχου.

Άρα, σωστά το “μετέφρασα”…

PhantomDeejay wrote :
Χωρίς να μπω σε πολλές τεχνικές λεπτομέρειες το να ταιριάξουν τα "software" με τα "hardware" vu-meters στις κονσόλες που είναι υβριδικές απαιτεί διαφορετικό και αρκετά επίπονο καλιμπράρισμα για κάθε κονσόλα χωριστά.

Ας υποθέσουμε ότι ακολουθούμε την κάτωθι (μπακαλίστικη, αλλά απλή) διαδικασία:

- Ορίζουμε στο mapping το 100% να “αντιστοιχεί” στο 0dB led του controller.
- Σε ένα deck – κανάλι φορτώνουμε ένα αρχείο wav, το οποίο έχει “γραφτεί” σε 0dB (άρα και τα vu-meter του VDj “δείχνουν” 0dB κατά την αναπαραγωγή), συχνότητας 1kHz (η pink noise?).
- Θέτουμε το Fader του στο ανώτερο σημείο – επίπεδο.
- Ρυθμίζουμε, μέσω Gain του, τα vu-meters (του συγκεκριμένου καναλιού) να “δείχνουν” 0dB.

1. Θεωρητικά, πλέον, το Gain είναι ρυθμισμένο (ώστε ούτε εξασθενεί, ούτε ενισχύει το “σήμα” του VDj), άρα και υφίσταται “αντιστοίχιση” 0dB led του καναλιού του controller σε 0dB ψηφιακό σήμα του VDj. Αυτό είναι σωστό ή όχι?

PhantomDeejay wrote :
Αν θες τα 0db ψηφιακού σήματος να είναι 0db και στην ένδειξη της κονσόλας αυτό γίνεται. Αλλά τα υπόλοιπα vu leds πάνω από τα 0db δεν θα ανάψουν ποτέ.

2. Εάν η παραδοχή – ερώτηση #1 είναι όντως σωστή, η “υπερβολική” προ-ενίσχυση αναλογικού σήματος, όταν δίδεται πλέον από το master volume, δεν θα “ανάβει” και τα led των θετικών dB? Ή όταν και το master volume είναι στο 0 (ανώτατο σημείο), πάλι 0dB θα δείχνει ο controller?

Sorry, εάν γίνομαι κουραστικός, αλλά προσπαθώ να καταλάβω και κατ’ επέκταση να βρω έναν τρόπο, να “καλιμπράρω” τα leds του controller, ώστε να είμαι σίγουρος (τρόπον τινά) πότε υπάρχει clipping – παραμόρφωση στο master output…
 

Posted Thu 17 Mar 16 @ 10:58 am
Μπερδεύεις δυο διαφορετικά πράγματα:
Τη λειτουργία hardware της κονσόλας με τη λειτουργία MIDI.
Όταν η κονσόλα δουλεύει με κάποιο πρόγραμμα, τότε όλα τα ρυθμιστικά που έχει (εκτός από το master volume) στέλνουν εντολές στο πρόγραμμα, και τίποτα άλλο.

Αυτό σημαίνει πχ οτι όταν πειράζεις το gain σε ένα κανάλι δεν επηρεάζεις την ενίσχυση της κάρτας ήχου, αλλά λες στο VirtualDj να αυξομειώσει το gain του συγκεκριμένου κομματιού. Οπότε δεν τίθεται θέμα να βρεις που είναι τα 0db. Τα 0db είναι πάντα στη μέση για το VirtualDj.

Τώρα, αντί να σου απαντήσω αυτά που ρωτάς και να σου εξηγήσω γιατί είναι λάθος ερωτήσεις, καλύτερα να σου πω τι ισχύει για να καταλάβεις:

1) Ο ήχος αναπαράγεται και μιξάρεται σε ψηφιακό επίπεδο από το VirtualDj
2) Το VirtualDj στέλνει τον ψηφιακό ήχο της πλήρους μίξης στην κάρτα ήχου της κονσόλας σου, με μέγιστο επίπεδο τα 0db
3) Η κάρτα ήχου σου μετατρέπει τον ψηφιακό ήχο σε αναλογικό εφαρμόζοντας ταυτόχρονα και μια άγνωστη σε μας ενίσχυση ώστε η "μέση" ένταση της κάρτας ήχου να ταιριάζει με τα αναλογικά κυκλώματα του controller. Το πως το υπολόγισε αυτό η DENON εμείς ΔΕΝ το ξέρουμε.
4) Ο ήχος που παράγει η κάρτα ήχου της κονσόλας σου πάει κατευθείαν στο "master bus" της κονσόλας. Με λίγα λόγια πάει και "κουμπώνει" ακριβώς πριν την έξοδο του ήχου. Το μοναδικό πράγμα που επηρεάζει τον ήχο της κάρτας ήχου είναι το "master volume" που στη συγκεκριμένη κονσόλα είναι ρυθμιστικό hardware και όχι MIDI.
5) Τα VU-Meters του Master Bus της κονσόλας είναι επίσης Hardware. Αν γυρίσεις τον διακόπτη των VU-Meter στη θέση master τότε αυτό που βλέπεις δεν το ελέγχει το πρόγραμμα αλλά η ίδια η κονσόλα.
6) Τα VU-Meters των καναλιών (1,2,3,4) είναι MIDI όταν το κανάλι είναι γυρισμένω στη θέση USB/MIDI και hardware στις υπόλοιπες θέσεις.

Τώρα μπορείς να ρωτήσεις ότι δεν κατάλαβες μέχρι εδώ! :)
 

Posted Thu 17 Mar 16 @ 11:13 am
Ωραίος...

Το βασικό μου λάθος είναι ότι γράφοντας, έχω στο μυαλό μου μια "αναλογική" διάταξη, π.χ. cd-players + mixer, κάτι το οποίο σαφέστατα δεν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση! Πάω, λοιπόν, κατ' ευθείαν στο "ζουμί":

- Υπάρχει τρόπος (ο οποιοσδήποτε) να ρυθμίσω τον (οποιονδήποτε) controller, ώστε: όταν ανάβουν τα leds (είτε του channel, είτε του master) που αντιστοιχούν σε κάποια συγκεκριμένη τιμή dB, όντως η master έξοδος του controller να "αποδίδει" την συγκεκριμένη τιμή dB? Με άλλα λόγια, εάν π.χ. μόλις που ανάβουν - "τσιμπάνε" τα master leds της τιμής -10dB, να έχω στην master έξοδο (περίπου) -10dB?

Ρωτώ, γιατί το συμπέρασμά μου (μέχρι τώρα και εάν δεν είμαι λάθος), είναι ότι: πραγματική αντιστοιχία δεν υφίσταται! Άρα (τραβηγμένο παράδειγμα) μπορεί να clipάρεις στο master και επειδή τα leds του controller είναι "πράσινα ακόμα", να κοιμάσαι τον "ύπνο του δικαίου" (λέμε τώρα)...

Εκτός και εάν στον συγκεκριμένο controller (που ανέφερες ότι τα master leds είναι θέμα hardware) όντως ανταποκρίνονται στις εκάστοτε τιμές και το mapping επηρεάζει μόνον τα leds - τιμές του εκάστοτε καναλιού...
 

Posted Thu 17 Mar 16 @ 12:07 pm
Επανέρχομαι στο παλαιό θέμα, με τις εξής ερωτήσεις:

1) Εάν στο mapper αλλάξω τα "ποσοστά έντασης" που αντιστοιχούν σε κάθε VU Led του controller, θα αλλάξουν άμεσα ή απαιτείται και κάτι επιπλέον?

2) Θα το πω "μπακαλίστικα": Η αύξηση (γενικά) των db, είναι γραμμική ή όχι, κοινώς υπάρχει κάποια "αντιστοιχία" μεταξύ % και dB? Π.χ., Εάν το πρωτελευταίο ζεύγος VU Led του controller επιθυμών να ανάβει στα -3db, τι τιμή ποσοστού θα πρέπει να δώσω?
 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 10:05 am
εγω παντως θειε εκανα μια μπακαλιστικη πρακτικη στο vdj me sx2
ο ενισχυτης μου κλιπαρε ενω το προγραμμα ειχε τα πρωτα πρασινα οποτε με βοηθεια απο τον γιωργο εριξα την τιμη εξοδου του προγραμματος και τωρα μολις πιανει κοκκινο στην κονσολα κλιπαρει ο ενισχυτης ειμαι οκ!
 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 10:27 am
1) Ναι.
2) Όχι. Τα db ακολουθούν την λογαριθμική κλίμακα.



Η εικόνα αφορά συγκεκριμένο λογισμικό οπότε μην κοιτάς τα πόσα leds μεσολαβούν μεταξύ των διαβαθμίσεων.
Κοίταξε όμως την σχέση μεταξύ έντασης επί τοις εκατό σε σχέση με τα db.
Πρακτικά για κάθε 6db μεταβολή η ένταση διπλασιάζεται ή υποδιπλασιάζεται.
Αν τα 0db είναι το 100% της έντασης, τότε τα +6db είναι το 200% (διπλάσια ένταση) και τα -6db είναι το 50% της έντασης.

Έτσι έχουμε (μπακαλίστικα καθώς το νούμερο δεν είναι ακριβώς 6db)
+12db = 400%
+6db = 200%
0db = 100%
-6db = 50%
-12db = 25%
-18db = 12.5%
-24db = 6.25%
-30db = 3.125%
-36db = 1.5625%
-42db = 0.78125%






 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 10:40 am
kokkinoskoufitsos wrote :
εγω παντως θειε εκανα μια μπακαλιστικη πρακτικη στο vdj me sx2
ο ενισχυτης μου κλιπαρε ενω το προγραμμα ειχε τα πρωτα πρασινα οποτε με βοηθεια απο τον γιωργο εριξα την τιμη εξοδου του προγραμματος και τωρα μολις πιανει κοκκινο στην κονσολα κλιπαρει ο ενισχυτης ειμαι οκ!


Αν κοιτάς τα Vu-Meter των καναλιών είσαι ούτως ή άλλως λάθος.
Θα πρέπει να κοιτάς τα VU Meter του master και αυτά ελέγχονται από το hardware.
Αν στα +3db κλιπάρει ο ενισχυτής σου τότε είτε χαμηλώνεις την ένταση εξόδου ΤΟΥ CONTROLLER από το utility mode (δες στο manual της κονσόλας) είτε χαμηλώνεις την προενίσχυση του ενισχυτή.
 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 10:44 am
PhantomDeejay wrote :
kokkinoskoufitsos wrote :
εγω παντως θειε εκανα μια μπακαλιστικη πρακτικη στο vdj me sx2
ο ενισχυτης μου κλιπαρε ενω το προγραμμα ειχε τα πρωτα πρασινα οποτε με βοηθεια απο τον γιωργο εριξα την τιμη εξοδου του προγραμματος και τωρα μολις πιανει κοκκινο στην κονσολα κλιπαρει ο ενισχυτης ειμαι οκ!


Αν κοιτάς τα Vu-Meter των καναλιών είσαι ούτως ή άλλως λάθος.
Θα πρέπει να κοιτάς τα VU Meter του master και αυτά ελέγχονται από το hardware.
Αν στα +3db κλιπάρει ο ενισχυτής σου τότε είτε χαμηλώνεις την ένταση εξόδου ΤΟΥ CONTROLLER από το utility mode (δες στο manual της κονσόλας) είτε χαμηλώνεις την προενίσχυση του ενισχυτή.


εννοειται οτι για τα μαστερ μιλαω γιωργο μου ειχες πει και τοτε να παρεμβω στην κονσιλα αλλα μου εδωσες και αυτη την λυση και ειναι μια χαρα εχει ταιριαξει εντελως λιγο να ανψουν κοκκινα στα μαστερ της κονσολας κλιπαρει ο ενισχυτης ειναι κατι λαθος?
 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 10:51 am
@ Kokkinoskoufitsos

Βασικά, είναι πάρα πολύ "χοντροκομμένο" setάρισμα και κατ' επέκταση "επικίνδυνο", ιδίως εάν και όταν παίζεις στα όρια. Μια λύση (που λέει ο λόγος), θα ήταν να χρησιμοποιήσεις ένα αρχείο wav με Pink Noise και "γραμμένο" στα 0dB. Κατ' αυτόν τον τρόπο θα μπορούσες να κάνεις ένα setάρισμα αρκετά πιο ακριβείας. Αυτό, βέβαια, δεν συνεπάγεται ότι είσαι "προφυλαγμένος", ιδίως εάν δεν διαθέτεις Limiter (εξωτερικό ή ενσωματωμένο στον/στους τελικούς ενισχυτές)...

@ Phantom

1. Εάν, λοιπόν, θεωρήσουμε τα 0dB ως 100% και εάν κατάλαβα σωστά, για κάθε -6dB, υποδιπλασιάζουμε το ποσοστό. Σωστά?
2. Γιατί υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτής της κλίμακας και της κλίμακας ηχητικής έντασης, όπου π.χ. για κάθε επιπλέον 3db έντασης, απαιτείται διπλασιασμός της ηλεκτρικής ισχύος (ενισχυτές)?
 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 11:41 am
Theios Giorgos wrote :
@ Kokkinoskoufitsos

Βασικά, είναι πάρα πολύ "χοντροκομμένο" setάρισμα και κατ' επέκταση "επικίνδυνο", ιδίως εάν και όταν παίζεις στα όρια. Μια λύση (που λέει ο λόγος), θα ήταν να χρησιμοποιήσεις ένα αρχείο wav με Pink Noise και "γραμμένο" στα 0dB. Κατ' αυτόν τον τρόπο θα μπορούσες να κάνεις ένα setάρισμα αρκετά πιο ακριβείας. Αυτό, βέβαια, δεν συνεπάγεται ότι είσαι "προφυλαγμένος", ιδίως εάν δεν διαθέτεις Limiter (εξωτερικό ή ενσωματωμένο στον/στους τελικούς ενισχυτές)...



μα ακριβως αυτο εκανα με ενα αρχειο γραμμενο στα οdb me pink noise και βασει αυτου εβγαλα ποσο επρεπε να πεσει η τιμη εξοδου μαστερ του προγρμαμματος ωστε προγραμμα και κονσολα να εθουν στα ιδια
 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 3:09 pm
@ Kokkinoskoufitsos

Μάλλον δεν ήμουν σαφής, οπότε διευκρινίζω και εάν κάνω κάπου λάθος, με διορθώνει ο Phantom…

- Τα leds ανά Fader, μπορείς να τα ρυθμίσεις (μέσω % στο mapping) όπως προαναφέρθηκε, ώστε π.χ. το κόκκινο led να ανάβει στα 0dB (100%).
Αυτό θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο, κυρίως εάν χρησιμοποιείς ταυτόχρονα και εξωτερικές πηγές (π.χ. cd players, γιατί το VDJ κάνει normalizing αυτόματα), ώστε να παρατηρείς άμεσα (κατά την προακουστική) την στάθμη εγγραφής ανά κομμάτι εξωτερικής πηγής και να κάνεις κάποιες μικροδιορθώσεις (μέσω Gain) εάν και όπου απαιτείται.
Να διευκρινίσω ότι προσωπικά είμαι αντίθετος στην προαναφερόμενη μέθοδο (τα Gain ρυθμίζονται άπαξ και δεν “πειράζονται”), αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία…

- Τα leds του Master, εφόσον είναι προ-ρυθμισμένα (μέσω hardware), τότε θα πρέπει (κανονικά) μόλις (στην SX2 και σε όποιον άλλον controller υφίσταται βαθμονόμηση στα Master Vu Lleds) ανάψουν τα leds των 0dB, τότε ο ενισχυτής να είναι ακριβώς ένα βήμα πριν clipάρει. Και αυτό το ρυθμίζεις από τα faders του ενισχυτή (όπου στην πραγματικότητα δεν κάνεις τίποτε άλλο παρά να αυξάνεις την ωμική αντίσταση εισόδου του)…

- Εάν κάνεις την πιο πάνω ρύθμιση, με βάση τα κόκκινα leds, τότε (και κατά πάσα πιθανότητα), το σήμα εξόδου του controller προς τον ενισχυτή είναι ήδη “παραμορφωμένο”), πριν καν αυτός clipάρει…
 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 5:13 pm
δεν ξερω μπορει να ειμαι εγω λαθος αλλα εγω βλεπω τα λεντ του σκιν με τα μαστερ του κοντρολερ και τα μαστερ του ενισχυτη ταυτιζοντα απολυτα λες και ειναι μια ρυθμιση εμενα μου φενεται σωστο και ο ηχοληπτης που εχω στην δουλεια μου ειπε οτι ειναι οκ
 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 5:31 pm
Για να τα πάρουμε από την αρχή:
1) Τα κόκκινα leds της SX2 στο MASTER είναι +6db
2) Η συγκεκριμένη κονσόλα τα κόκκινα led τα έχει μαρκαρισμένα ως "OVER" πράγμα που σημαίνει οτι το σήμα στην έξοδο της κονσόλας ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΙ.
3) Το όποιο καλιμπράρισμα μεταξύ κονσόλας και ενισχυτών πρέπει να γίνεται στα 0db. Δηλαδή όσο ανάβουν τα πράσινα LED να μην κλιπάρει ο ενισχυτής, και όταν ανάβουν τα πορτοκαλί o ενισχυτής να κλιπάρει "μια στο τόσο"
4) ΔΕΝ έχει σημασία πως "πιάνεις" τα 0db. Δηλαδή δεν παίζει ρόλο αν έχεις χαμηλώσει την έξοδο Master του software ή όχι. Παρεμπιπτόντως η SX2 χρησιμοποιεί fake master.
5) Σε ένα ιδανικό κόσμο με ιδανικό metering τα 0db θα πρέπει να τα πιάνεις όταν στο πρόγραμμα έχεις αφήσει το auto-gain στο auto, το κανάλι είναι στο 100% και το master της κονσόλας ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ προενίσχυση, δηλαδή είναι ρυθμισμένο στο "2 o clock"
6) Ανεξαρτήτως ρυθμίσεων δεν είναι ΠΟΤΕ καλή ιδέα να προσθέτεις προενίσχυση από το master ενός controller / μίκτη.
Κοινώς για την SX2 με όση ένταση κι αν παίζεις είναι πολύ κακή ιδέα να βάζεις το master volume πάνω από το "2 o clock"
Οι λόγοι είναι πολλοί. Ο κυριότερος είναι οτι από αυτό το σημείο και μετά ενισχύεις (πολλαπλασιάζεις) και τον θόρυβο των κυκλωμάτων της κονσόλας με αποτέλεσμα να στέλνεις αρμονικές που ζεσταίνουν τζάμπα τον ενισχυτή σου. Επίσης αν παίζεις με χαμηλή ένταση, αλλά το master στο τέρμα προσθέτεις και "τζάμπα" φύσιγμα στον ήχο σου (χειρότερο SNR Signal To Noise Ratio)

Theios Giorgos wrote :

@ Phantom

1. Εάν, λοιπόν, θεωρήσουμε τα 0dB ως 100% και εάν κατάλαβα σωστά, για κάθε -6dB, υποδιπλασιάζουμε το ποσοστό. Σωστά?
2. Γιατί υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτής της κλίμακας και της κλίμακας ηχητικής έντασης, όπου π.χ. για κάθε επιπλέον 3db έντασης, απαιτείται διπλασιασμός της ηλεκτρικής ισχύος (ενισχυτές)?

Διάβασε αυτά τα άρθρα και αν έχεις απορίες τις συζητάμε:
http://www.sengpielaudio.com/calculator-levelchange.htm
http://trace.wisc.edu/docs/2004-About-dB/


Υ.Γ.:
Για να σε βοηθήσω: Σκέψου τι μετράς κάθε φορά. Άλλο πράγμα μετράνε τα VU-Meters και άλλο τα ηχόμετρα στο 1 μέτρο απέναντι από ένα ηχείο.
 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 6:24 pm
PhantomDeejay wrote :
Για να τα πάρουμε από την αρχή:
1) Τα κόκκινα leds της SX2 στο MASTER είναι +6db
2) Η συγκεκριμένη κονσόλα τα κόκκινα led τα έχει μαρκαρισμένα ως "OVER" πράγμα που σημαίνει οτι το σήμα στην έξοδο της κονσόλας ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΙ.
3) Το όποιο καλιμπράρισμα μεταξύ κονσόλας και ενισχυτών πρέπει να γίνεται στα 0db. Δηλαδή όσο ανάβουν τα πράσινα LED να μην κλιπάρει ο ενισχυτής, και όταν ανάβουν τα πορτοκαλί o ενισχυτής να κλιπάρει "μια στο τόσο"
4) ΔΕΝ έχει σημασία πως "πιάνεις" τα 0db. Δηλαδή δεν παίζει ρόλο αν έχεις χαμηλώσει την έξοδο Master του software ή όχι. Παρεμπιπτόντως η SX2 χρησιμοποιεί fake master.
5) Σε ένα ιδανικό κόσμο με ιδανικό metering τα 0db θα πρέπει να τα πιάνεις όταν στο πρόγραμμα έχεις αφήσει το auto-gain στο auto, το κανάλι είναι στο 100% και το master της κονσόλας ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ προενίσχυση, δηλαδή είναι ρυθμισμένο στο "2 o clock"
6) Ανεξαρτήτως ρυθμίσεων δεν είναι ΠΟΤΕ καλή ιδέα να προσθέτεις προενίσχυση από το master ενός controller / μίκτη.
Κοινώς για την SX2 με όση ένταση κι αν παίζεις είναι πολύ κακή ιδέα να βάζεις το master volume πάνω από το "2 o clock"
Οι λόγοι είναι πολλοί. Ο κυριότερος είναι οτι από αυτό το σημείο και μετά ενισχύεις (πολλαπλασιάζεις) και τον θόρυβο των κυκλωμάτων της κονσόλας με αποτέλεσμα να στέλνεις αρμονικές που ζεσταίνουν τζάμπα τον ενισχυτή σου. Επίσης αν παίζεις με χαμηλή ένταση, αλλά το master στο τέρμα προσθέτεις και "τζάμπα" φύσιγμα στον ήχο σου (χειρότερο SNR Signal To Noise Ratio)
.


το εχουμε κουρασει λιγο το θεμα λεω λοιπον οτι εσυ μου ειπες να βαλω μειον 6db στο προγραμμα με αυτη την ρυθμιση και με μαστερ και gain χωρις πειραγμε δηλαδη στη μεση ειτε της κονσολας ειτε του προγραμματος εχουν ολα ταιριαξει με τον τροπο που λεω .
μπορει να ετυχε αλλα νομιζω ειναι οκ πιστευεις οτι στελνω παραμορφωση στον ενισχυτη?θελω να μου απαντησεις εδω γιατι αν ειναι ετσι φυσικα και θελω να καλιμπραρω το συστημα μου καλυτερα και καταλαβαινω οτι θα ηταν ποιο σωστο να επεμβω στο hardware της κονσολας για να μειωσω εξοδο αλλα εφοσον ειδα να δουλευουν ολα σωστα το αφησα
το ερωτημα ειναι δουλευουν σωστα? η κανουμε θεωριες οτι δουλευουν η δεν δουλευουν σωστα
 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 7:08 pm
@ Phantom...

Όλα κατανοητά, η μνήμη μου "φρεσκαρίστηκε"...

@ Kokkinoskoufitsos

- Έχεις ένα wav αρχείο, με Pink Noise, γραμμένο (όντως) στα 0dB.
- Αναπαράγεις το αρχείο μέσω VDJ και στα VU Meters (του VDJ) δείχνει (όντως) 0dB.
- Στον εκάστοτε controller και εφόσον διαθέτει Channel VU Meters, όταν το Fader είναι "τέρμα επάνω", τότε τα αντίστοιχα VU Meters (του συγκεκριμένου fader, που αναπαράγει το συγκεκριμένο αρχείο) οφείλουν να δείχνουν και αυτά 0dB.

Μέχρι εδώ, νομίζω ότι όλα είναι απλά και ξεκάθαρα...

- H SX2 (όπως και η πλειοψηφία των controllers) διαθέτει Channel VU Meters, τα οποία δεν είναι βαθμονομημένα (dB).
- Σε αυτή την περίπτωση, έχεις 2 επιλογές (μέσω του mapping):
α΄) Αντιστοιχείς τα 0dB στο τελευταίο πράσινο led. Έτσι, ξέρεις άμεσα ότι όταν κάτι "κιτρινίσει" ή "κοκκινίσει", κάτι δεν πάει καλά. Βέβαια, εάν η "είσοδοι" στον controller είναι μόνον το VDJ, τότε δεν θα δεις ποτέ κάτι να "κιτρινίσει" ή "κοκκινίσει", διότι πολύ απλά η μέγιστη έξοδος του VDJ θα είναι πάντα 0dB (ψηφιακό σήμα). Εάν όμως χρησιμοποιείς και άλλες πηγές, τότε είναι πιθανό κάτι να "κιτρινίσει" ή "κοκκινίσει", οπότε και θα απαιτείται διόρθωση (μείωση) από το Gain του εκάστοτε Channel.
β΄) Αντιστοιχείς τα 0dB στο κόκκινο led. Έτσι, "εκμεταλλεύεσαι" και τα 10 led (των Channel VU Meters) του controller (με ότι αυτό θετικά μπορεί να συνεπάγεται), ενώ στην προηγούμενη περίπτωση θα "εκμεταλλευόσουν" μόνον τα 6 πράσινα led.

Από κει και πέρα...

- Σε αντίθεση με τα Faders, το Master ενός (σχεδόν) οποιουδήποτε controller (και εφόσον διαχειρίζεται πλέον αναλογικό σήμα), μπορεί να αυξήσει το σήμα άνω των 0dB. Το γιατί και το πότε απαιτείται αυτό, είναι μία άλλη ιστορία...
- Εφόσον η SX2 (και όχι μόνον) διαθέτει βαθμονομημένα Master VU Meters (τα οποία είναι ρυθμισμένα μέσω hardware), τότε ο controller οφείλει να παίζει maximum στα 0dB (τελευταίο πράσινο led). Aπό κει και πάνω αποδίδει "παραμορφωμένο" σήμα.
- Οφείλεις, λοιπόν, να ρυθμίσεις τον ενισχυτή σου (από τα ποτενσιόμετρά του), ώστε όταν η ένδειξη των Master VU Meters (του controller) είναι 0dB, να μην clipάρει! Κατανοητό?

Και για την ιστορία (έστω και μπακαλίστικα)...

- Η τάση σήματος (dBu) που "βγάζουν" οι controllers (και οι μίκτες), όπως και η ωμική αντίσταση κάθε επαγγελματικού τελικού ενισχυτή, δεν είναι ίδια!
- Υπάρχει, λοιπόν, περίπτωση να υλοποιήσεις την άνωθεν (ορθή) ρύθμιση και ο ενισχυτής σου να μην αποδώσει ποτέ το 100% της ισχύος του, άρα και (καλώς ή κακώς) να απαιτηθεί να του δώσεις επιπλέον dB (άνω του 0, για να αποδώσει το 100%). Αλλά τότε, ή είναι εν γνώση σου ότι του δίνεις και "παραμόρφωση" (με ότι αυτό συνεπάγεται) ή αλλάζεις controller / μίκτη...
 

Posted Tue 06 Sep 16 @ 8:36 pm
53%